
Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април по стар стил в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет . Днес се чества на Първи и Втори май. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост и зверствата, които последват, намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия и създават предпостваки за избухване но Руско-турската освободителна война
No comments:
Post a Comment